Nätverket Hälsofrämjande hälso- och sjukvård

MenuClose

Framtidens Hälso- och sjukvård

15 juni,2026

Hur skapar vi en hälso- och sjukvård som inte bara behandlar sjukdom, utan också stärker människors hälsa? Vi har pratat med Lina Ljung Roseke, nationell koordinator för Nätverket hälsofrämjande hälso- och sjukvård (HFS) om hälsofrämjande vård, individens egen kraft och vägen mot framtidens hälso- och sjukvård.

Vad tycker du att vi fortfarande inte riktigt lyckas med när det gäller hälsofrämjande hälso- och sjukvård?
"Att ta ett större helhetsgrepp med fokus på hälsofrämjande hälso-och sjukvårdande insatser där man ser till hela individen och dess behov inom alla verksamheter. Tyvärr så betraktas idag det hälsofrämjande perspektivet som något vid sidan av det utbud av vårdinsatser. Det finns inte med som en naturlig del av det som erbjuds."

Var ser du att det finns störst outnyttjad potential att arbeta mer hälsofrämjande och förebyggande i dagens system?
"Vi behöver ha större tilltro till insatser som stärker individens förmåga att rå över sin egen hälsa."

Vad krävs för att vi skall skapa omställning så att vi klarar framtidens hälso- oh sjukvård?
"Vi behöver skapa en förflyttning där fokus ligger på individens hälsa som mål snarare än att bara behandla sjukdom. På det sättet sparar vi på kostnader och resurser för de som behöver dem."

Tack Lina för att du delade med dig av dina insikter och erfarenheter.

👋

Prenumerera för att få månadsvis mejl om våra senaste nyheter.

Senaste nyheterna