Nätverket Hälsofrämjande hälso- och sjukvård

MenuClose

WHO: Stärkt prevention kan rädda fler liv!

23 oktober,2026

WHO: Stärkt prevention kan rädda fler liv

Omkring 1,8 miljoner dödsfall årligen i WHO Europaregion bedöms kunna undvikas. Av dessa kan 60 procent förebyggas genom minskade riskfaktorer och folkhälsoinsatser, medan 40 procent kan undvikas genom vård i rätt tid och med god kvalitet.

Det framgår av en ny WHO-rapport om hjärt-kärlsjukdomar, cancer, diabetes och kroniska luftvägssjukdomar. Rapporten sammanställer utvecklingen av dödlighet, riskfaktorer och förebyggande åtgärder. Trots minskad förtida dödlighet har skillnaderna mellan kön och länder ökat för bland annat obesitas, högt blodtryck och diabetes.

WHO slutsats är att det behövs starkare förebyggande insatser, stärkt hälso- och sjukvård och samverkan mellan samhällssektorer. För HFS understryker rapporten betydelsen av att förena hälsofrämjande vård med arbete för mer jämlika livsvillkor.

Länk till rapporten.

👋

Prenumerera för att få månadsvis mejl om våra senaste nyheter.

Senaste nyheterna